Erzurum'da yaşanmış bir aşk hikayesidir bu türkünün hikayesi. Genç delikanlı sevdalanır bir güzel kıza. Önünde ardında dolanır durur. Fakat kız yüz vermez delikanlıya. O yanıp tutuştukça uzaklaşır ondan. Günlerden bir gün kızın evinde düğün mü vardır davet mi orası karanlık bütün yöre halkı davetlidir. Sevdalı delikanlı da koşar gider davet evine. FFakat eş dost hısım akraba öyle doldurmuşlardır ki kızın evini delikanlı yabancıdır ya hepten dışlanmış hisseder kendini. Ama evden çıkamaz

Bu konu 1422 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Dün Gece Yar Hanesinde Türküsü Ve Hikayesi.. 1422 Reviews

Konuyu değerlendir: Dün Gece Yar Hanesinde Türküsü Ve Hikayesi..

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1422 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Dün Gece Yar Hanesinde Türküsü Ve Hikayesi..

Erzurum'da yaşanmış bir aşk hikayesidir bu türkünün hikayesi. Genç delikanlı sevdalanır bir güzel kıza. Önünde ardında dolanır durur. Fakat kız yüz vermez delikanlıya. O yanıp tutuştukça uzaklaşır ondan. Günlerden bir gün kızın evinde düğün mü vardır davet mi orası karanlık bütün yöre halkı davetlidir. Sevdalı delikanlı da koşar gider davet evine. FFakat eş dost hısım akraba öyle doldurmuşlardır ki kızın evini delikanlı yabancıdır ya hepten dışlanmış hisseder kendini. Ama evden çıkamaz ayrılamaz sevdiği kızın bir görünüp bir kaybolmasını izlemek bile yeter ona.O gece yemekler yenir delikanlının eli varmaz kaşığa döşekler serilir delikanlı yanaşamaz bir döşeğe .. Avluda çıplak ağacın altına serer hasırı.. O gece bir yağmur bastırır ama aşık genç aldırmaz yağmura.. Bütün gece gözleri sevdiceğinin penceresinde..Ertesi sabah konuklar dağılır..Aşık gencin ağzında bu türkü vardır kapıdan çıkıp yollara düşerken..

TÜRKÜ

Amman amman
    Dün gece yar hanesinde
    Yastığım bir taş idi
    Altım çamur üstüm yağmur
    Yine gönlüm hoş idi

Amman amman amman
    Amman amman amman
    Ben yandım seni bilmem

Amman amman amman
    Amman amman amman

Bir dağ ne kadar yüce olsa
    Dağ kenarı yol olur
    Buna bayram gün derler
    Dostla düşman bir olur

Amman amman amman
    Amman amman amman
    Ben yandım seni bilmem

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Dün Gece Yar Hanesinde Türküsü Ve Hikayesi..

Kategori: Hikayeler

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1422

Etiketler