Nedensiz Zenginleşme 1. Nedensiz Zenginleşme: Hiçbir neden yokken zengin olunması. Komş-unun tavuğu kümesime 2 tane yumurta bıraktı. Bu durumda nedensiz zenginleşme vardır. Hiçbir neden yokken zenginleşen borçludur. Arkadaşıma borçlu olduğumu sanıp 10 milyon lira verdim ama borçlu değilim. BEnim mal varlığım azaldı ama diğerinin ki arttı . Neden yok 2. Nedensiz Zenginleşmenin Koşulları Nedensiz Zenginleşmenin Olması İçin 4 koşul gereklidir. 1. TAraflardan biri zenginleşecek yani mal

Bu konu 1285 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Nedensiz Zenginleşme 1285 Reviews

Konuyu değerlendir: Nedensiz Zenginleşme

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1285 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Nedensiz Zenginleşme

Nedensiz Zenginleşme 1. Nedensiz Zenginleşme: Hiçbir neden yokken zengin olunması. Komş-unun tavuğu kümesime 2 tane yumurta bıraktı. Bu durumda nedensiz zenginleşme vardır.
    Hiçbir neden yokken zenginleşen borçludur. Arkadaşıma borçlu olduğumu sanıp 10 milyon lira verdim ama borçlu değilim. BEnim mal varlığım azaldı ama diğerinin ki arttı . Neden yok
    2. Nedensiz Zenginleşmenin Koşulları

Nedensiz Zenginleşmenin Olması İçin 4 koşul gereklidir.

1. TAraflardan biri zenginleşecek yani mal varlığında artış olacak. veya beklenen azalma yapılmamış engellenmiş ise. Borcum vardı ödemedim dolayısı ile mal varlığım arttı.
    2. MAl varlığının azalması fakirleşme.
    3. Fakirleşmenin bir nedenini olmaması gerekir.
    4. Zenginleşme ile fakirleşme arasında bir nedensellik ilişkisinin olmaması gerekir.

Fakirleşen taraf dava açabilir. Nedensiz zenginleşme sonucundaki davalar ikincil ( tarihi nitelikte) davalardır. Eğer bir kişi zararını hukuki işleme mülkiyete haksız eyleme dayanmıyorsa nedensiz zenginleşme davası açabilir. Kişinin zararı hukuki işleme haksız eyleme dayanıyorsa nedensiz zenginleşme davası açılamaz. İade ile yükümlü kişi iyi niyetli ise arta kalan miktarı. tutarı öder iyi niyetli değilse nedensiz zenginleştiği miktar ya da tutarın hepsini öder.
    Bu davalar için de 1 ve 10 yıllık zaman aşımı süresi geçerlidir.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Nedensiz Zenginleşme

Kategori: Hukuk Köşesi

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1285

Giriş

Giriş