Önemli bir et ve süt üretim kaynağı olan sığır insanlar tarafından tüketilen hayvansal proteinin yaklaşık %60’ını sağlamaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerin süt üretimlerinin hemen tek kaynağı sığırdır. Ancak gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerde koyun keçi ve manda süt üretimi bakımından önemlerin korumaktadırlar. Dünya et üretiminin %38.8’i sığırdan elde edilmektedir. Güney Amerika’nın kırmızı et üretiminde sığırın payı %76.5 iken Avrupa’da bu oran %10.3’ tür. Görüldüğü gibi sığırın dünya

Bu konu 1217 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Dünya Süt ve Et Üretiminde Sığırın Payı 1217 Reviews

Konuyu değerlendir: Dünya Süt ve Et Üretiminde Sığırın Payı

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1217 kez incelendi.

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    13
    Tecrübe Puanı
    100
    @Emine

Standart Dünya Süt ve Et Üretiminde Sığırın Payı

Önemli bir et ve süt üretim kaynağı olan sığır insanlar tarafından tüketilen hayvansal proteinin yaklaşık %60’ını sağlamaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerin süt üretimlerinin hemen tek kaynağı sığırdır. Ancak gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerde koyun keçi ve manda süt üretimi bakımından önemlerin korumaktadırlar. Dünya et üretiminin %38.8’i sığırdan elde edilmektedir. Güney Amerika’nın kırmızı et üretiminde sığırın payı %76.5 iken Avrupa’da bu oran %10.3’ tür. Görüldüğü gibi sığırın dünya kırmızı et üretimindeki payı süt üretimindeki payı kadar büyük değildir. Bunda halkı müslüman olmayan ülkelerde üreme gücü yüksek olan domuzun önemli bir et üretim kaynağı olmasının payı büyüktür. Buna rağmen bazı alanları değerlendirmede sığırın üstünlüğü yanında sığır etinin diğer kırmızı etlere göre daha yağsız olması ve süt üretimi esnasında doğal olarak et üretilebilecek hayvanların elde edilmesi sığır eti üretiminin önemini korumasını sağlamaktadır.
    Son on yılda dünya kırmızı et üretiminde sığırın payı %41 den %28.8’e inmiştir. Bu düşüş sığır eti üretimindeki azalmadan kaynaklanmaz. Çünkü aynı dönemde dünya sığır eti üretimi 45.1 milyon tondan 51.2 milyon tona yükselmiştir. Bu artış her kıtaya aynı şekilde yansımamaktadır.
    Bu noktada ilginç olan; artışın yüksek olduğu alanlarda nüfus artış hızının düşük buna karşılık üretim artışının düşük olduğu alanlarda da nüfusun hızla artıyor olmasıdır. Bu durum doğal olarak nüfus artış hızı yüksek olan yörelerde kişi başına tüketimin çok az artmasına veya sabit kalmasına hatta yer yer de azalmasına sebep olmaktadır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Dünya Süt ve Et Üretiminde Sığırın Payı

Kategori: Ödev İstek

Konuyu Baslatan: Emine

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1217

Etiketler