Tarih 27 Ağustos 1922… Mustafa Kemal Paşa,Büyük Taarruz öncesi İnönü ve Sakarya Muharebelerinde önemli yararlılıklar göstermiş olan Yarbay Reşat beyi,57.nci Alay komutanlığına atamış ve kendisine vermişti…Ancak tepenin önemini çok iyi bilen Yunan baş komutanı Trikopis,bütün zinde kuvvetlerini bu tepeye yığmış ve inatla direnmekte idi. Bundan sonrasını Resmi kayıtlardan izleyelim; “…27 Ağustos 1922 sabahı…57.ci alay tepeyi kuşatmıştır…Saat 10.30’dur. Mustafa Kemal Paşa telefonla

Bu konu 1765 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Albay Reşat Çiğiltepe 1765 Reviews

Konuyu değerlendir: Albay Reşat Çiğiltepe

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1765 kez incelendi.

gezginblueman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    43
    Konular
    115
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    527
    @gezginblueman

Standart Albay Reşat Çiğiltepe

Tarih 27 Ağustos 1922…

Mustafa Kemal Paşa,Büyük Taarruz öncesi İnönü ve Sakarya Muharebelerinde önemli yararlılıklar göstermiş olan Yarbay Reşat beyi,57.nci Alay komutanlığına atamış ve kendisine vermişti…Ancak tepenin önemini çok iyi bilen Yunan baş komutanı Trikopis,bütün zinde kuvvetlerini bu tepeye yığmış ve inatla direnmekte idi.

Bundan sonrasını Resmi kayıtlardan izleyelim;

“…27 Ağustos 1922 sabahı…57.ci alay tepeyi kuşatmıştır…Saat 10.30’dur.

Mustafa Kemal Paşa telefonla sorar;

”Reşat bey tepeyi ne zaman alacaksınız?”

“Yarım saat sonra alırız komutanım…"

Saat 10.45 de Mustafa Kemal gene telefondadır;

“Düşmanım hala direndiğini görüyorum,gözümüz o tepededir…”

Reşat bey yanıt verir;

”Komutanım,düşman tepeye bir tümen yığmış,direniyorlar ama alacağız komutanım,mutlaka alacağız…”

Saat 11.00’de Mustafa Kemal, Reşat beyi tekrar telefona istediğinde şöyle bir yanıt alır;

"Yarım saat içinde bu tepeyi alacağıma dair size söz vermiştim. Bu sözümü yerine getiremediğimden dolayı yaşayamam,komutanım…”

Mustafa Kemal’in gözlerinden yaşlar boşanır ve “Allah rahmet etsin…Reşat bey büyük bir kahramandır…” der…

Saat 11.45’de başkomutanın telefonu çalar,gelen haber şöyledir;

“Çiğiltepe alınmıştır komutanım, düşman yüzlerce ölü ve yaralı bırakarak, Sincanlı ovasına doğru kaçmaktadır,arz ederim…”

Resmi kayıt burada bitmektedir…

Sonrasını Mustafa Kemal Paşa şöyle ifade eder;

“Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz,daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir,her zaferin en büyük payı senindir.Burada şehit olan kahraman evlatlarımızı minnetle anıyorum…Ruhları şad olsun…

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Albay Reşat Çiğiltepe

Kategori: Atatürk'ün Anıları

Konuyu Baslatan: gezginblueman

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1765

namaz gibi özlüyorum seni ey yar, ezan gibi çağırırmısın beni..

Etiketler