Büyük ve ulvi kadın Hatice-i Kübra (saleyha(s.h) muhametle evlendikten sonra evine nurlardolmuştu ve mutlu bir şekilde yaşantılarına devametmektelerdi.Kasım,Zeynep,Ümmü Gülsüm,Rukiyye,Fatıma-i Zehra isminde bütün kızları Hatice-i Kübra'dan dünyaya gelimşeleri..Muhammed zamanını coğunu HİRA magarasında gecirmeye başlamıtı yaşı 40 olunca.Sık sık Hira magarasına gider ve saatlerce klaırdı bazende karanlık olduğunda gelirdi.Artık Muhammed Peyganberlikle şereflendiriliyordy.Yine o günlerden

Bu konu 1317 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Resül'ü ekramin ilk eşi ve kutlu izdivac 1317 Reviews

Konuyu değerlendir: Resül'ü ekramin ilk eşi ve kutlu izdivac

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1317 kez incelendi.

IMPARATOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    26
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @IMPARATOR

Standart Resül'ü ekramin ilk eşi ve kutlu izdivac

Büyük ve ulvi kadın Hatice-i Kübra (saleyha(s.h) muhametle evlendikten sonra evine nurlardolmuştu ve mutlu bir şekilde yaşantılarına devametmektelerdi.Kasım,Zeynep,Ümmü Gülsüm,Rukiyye,Fatıma-i Zehra isminde bütün kızları Hatice-i Kübra'dan dünyaya gelimşeleri..Muhammed zamanını coğunu HİRA magarasında gecirmeye başlamıtı yaşı 40 olunca.Sık sık Hira magarasına gider ve saatlerce klaırdı bazende karanlık olduğunda gelirdi.Artık Muhammed Peyganberlikle şereflendiriliyordy.Yine o günlerden biriydi Muhammed Hira marasında iken Pak temiz eşi Hatice-i Kübra Muhammede yemek görürüyordu Hira magarasına Ramamzan ayında ise Muhammed İtarını bile coğu zaman Hira magarsında acardı.
    Muhammede ilk vahi indiğinde Hatice-i Kübra şöyle anlatır:
    Muhammed koşarak eve geldi ve
    ____Beni örtün dedi.Anlında buluğ buluğ terler akıyordu.Kalktığında sordum.
    Hatice-i Kübra
    _____Ya Muhammed sana ne oldu.
    Muhammed;
    ____Ey Hatice ben Hira mağarasına iken bir nur indi ve bama dedi ki:
    ___Oku ben ise okuma bilmem dedigim zaman beni sıkı bir şekilde kuçakladı sıktı o an sanki bütün annemden emdiği süt burnumdan gelecek gibi oldu.Tekrar <<Oku>> dedi yine ben okuma bilmem dedigim de beni 3 kez aynı şekilde sıktı.Sonra o nur kayboldu korktum koşarak eve geldim diyerek annatı.İlmi ,bilgisi ve iffetiyle örnek kadın olan Hative-i Kübra
    __Muhammed seni amcamoğlu Varaka Bin Nevfel'e götüreyim dedi.
    Gititklerinde ise
    Nevfel muhammede sordu
    __Ya ibni ehi,maza:Ey karındaşımın oğlu neymiş o söyleyeceklerin dedi
    Muhammed olanları anlattığında
    Varaka'nın gözlerinde görülmemiş bir pırıtı oluşt ve söyle haykırdı:
    __Beşşir ya Muhammedü dedi:Müjdeler olsun Ya Muhammed sana görüken o nur Hz:İsa'ya Hz:Musa'ya Vahi getiren Cebrail Melektir.
    Sen Allah'ın peyganber olarak vesi ettiğisin amma korkarım ki cok eziyetler ve acılar cekesin halk seni dışlayacaktır diye anlattı.Rivayet edilirki;Hatice-i Kübra bir gün Muhammede dediki
    ___Ey amcamın oğlu sana vahi getiren melek yanına geldiginde bana haber verirmisin.
    Muhammaed
    __Olur Ya Hatice
    Cebrail vahi getirdigi andı ve Muhammed iste cebrail geldi Ya Hatice dediğinde
    Hatice-i Kübra
    ___Ey amcamın oğlu gel sag yanımda otu dedi
    şimdi görebiliyormusu
    ___Evet Dei Muhammed
    şimdi sol yanıma otur dedi
    ve Muhammed yine gördüğünü söyledi en son Hatice-i Kübra Muhammed'i kuçagın aldı ve elbisesini yukarı sıyırdı ve başınıdaactıktan sonra
    __Şimdi de görebiliyormusun dedi Ya Muhammed
    ___Hayır Ya Hatice dedi.
    O zaman Ya Muhammed sana yeminler ederim ki o bir melektir.
    Sen Allah'ın Vesi kıladığı o peyganbersin
    Yine Muhammed'e peyganberlik geldiği zaman ilk Müslüman olan kadın ünvanınada erişen Hz.Hatice-i Küra olmuştur.

Not:İlerleyen konularımızda olacak peyganber efendimizin diger eşleri paylaşılacaktır

Allah'ın Selamı Üzerinize olsun

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Resül'ü ekramin ilk eşi ve kutlu izdivac

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: IMPARATOR

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1317

Etiketler