ŞEYTAN Allah en güzel eserine Adem Adını verdi,çünkü;yerin derisinden yaratmıştı.Allah eserinin üstünlüğünü meleklere iyice anlatmak için Meleklere emretti: ___Adem'e secde ediniz Önce Cebrail sonra sırasıyla Mikail,İsrafil,Azrail ve diğer melekler secde ettiler.Rvayete göre Melekler 100 yıl secdede kaldılar.Melekler başlarını kaldırdıkları zaman AZAZİL'i(ŞEYTAN) ayakta ve Adem'e bakarak gördüler.Melekler Allah'a ittate kusur işlemedikleri için bir defa daha secde ettiler.(Müslümanların

Bu konu 1438 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
YAZI DİZİSİ 7 1438 Reviews

Konuyu değerlendir: YAZI DİZİSİ 7

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1438 kez incelendi.

IMPARATOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    26
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @IMPARATOR

Standart YAZI DİZİSİ 7

ŞEYTAN
    Allah en güzel eserine Adem Adını verdi,çünkü;yerin derisinden yaratmıştı.Allah eserinin üstünlüğünü meleklere iyice anlatmak için Meleklere emretti:
    ___Adem'e secde ediniz
    Önce Cebrail sonra sırasıyla Mikail,İsrafil,Azrail ve diğer melekler secde ettiler.Rvayete göre Melekler 100 yıl secdede kaldılar.Melekler başlarını kaldırdıkları zaman AZAZİL'i(ŞEYTAN) ayakta ve Adem'e bakarak gördüler.Melekler Allah'a ittate kusur işlemedikleri için bir defa daha secde ettiler.(Müslümanların namazda iki kez secde etmesi bundan kaldı).AZAZİL gurura kapılıp secde etmeyince Allah O'na çıkıştı.
    ___Ey lanetli İblis neden halifeme secde etmedin?
    İblis(Şeytan) cevap verdi;
    __Ben ondan hayırlıyım beni ateşten onu başlcıktan yarattın.Ateşsıcak saf ve ışık kaynağıdır,topraktan üstündür.Şeytan sözü uzattı ve kendince ateşin üstünlükllerini sıraladı ve ekledi:
    __Ateşte olan ışık başka birşeyde yoktur,hamları pişirir ve eksikleri olan varlıkları tamamlar.Bu üstünlüklere ragmen aşagılık olan toprağa secde etmem caiz değildir.
    Allah dedi ki
    ____Sana lanet olsun,çok konuşma kendilerini büyük grenlerin hizmetleri hoş olmazKibirli olanlar katımda yer bulamazlar.Allah'aitaat etmeyen ve ismleri AZAZİL İBLİS ve ŞEYTAN olarak anılan melek Allah'ın emriyle diger melekler tarafından üzerinde bulunan ur ve keremet elbiselerini cıkardılar ve ^'na lanet pacavralarını giydirdiler.Allah onu Cennet hazinelerinden mahrum kıldı ve cehemmne aday etti.Şeytana lanet taşını ilk önce cebrail vurdu sonra sırasıyla İsrafil,Mikail,Azrail ve diger melekler Şeytanı taşlayarak yerin 7 kad derinliklerine ağaılıkların aşagılarına mahkum ettiler.
    Şeytan yaptıklarına pişman olarak Allah'a el kaldırdı yalvardı
    __Ey Allah'ın sana şüphem yokturr ki sana ibadet edenleri boş çeviresin.Sana yıllarca hizmet ettim bu hizmetlerimin karşılığın vermezmisin; dedi.ŞEytan
    Allah Sordu:
    ___Ey mel'un söyle ne dilersin:
    Şeytan:
    ____Bana ömür ver.
    Allah:
    ___Ne kadar?
    Şeytan:
    ___Kiyamete kadar.enden başka yaratık kalmayıncaya kadar,dedi
    Allah:
    ___Ey mel'un sana ozamankadar ömür verdim.
    Şeytan ilave etti
    ____Ben de bana üstün kıldığın Adem'in soyundan gelenleri azdırıp,boğazlarına basarım.
    Allah:
    ____Sen ancak adı olanları azdırabilirsin,benim has kullarımı azdıramazzsın.Git ben Adem'den olacak kullarım arasında sana uyacak olanları sana ve senide onlara verdim .
    Şeytan yer yüzünde olduğu halde Adem'e ulaşabilmek için elinden gelenin herpsini yapmak için kurnazca fikriler yürüyordu,bir fırsantımnı bulup cennete ve ademe ulaşacaktı sonradan.
    Alalh'ın haifem dediği Adem ise cennetin en güzel meyvelerinden yiyerek Allah'ahemd ve şükür ederdi.Allah Her defasında meleklerine :
    ___Gidin halifemi ziyaret edin onu yanlız bırakmayın derdi.Melekle Adem'in en cok nlında parıdayan <<Muhammed'in Nur>>'una haranlıkla bakaralardı.
    Hz:Adem cennetin sınırsız yerlerini gezerdi cevresindeki yaratılanların hepsinin bir er eşi olduğu halde Adem yanlız ve eşsizdi.Yaratıcı olan Allah Adem'in bu düşüncelerini bilen di ve Adem'e bir eş yaratacaktı.Adem yine Cennet bahcesinde gezindikten sonra uykuya daldı.Allah'u tala Adem'in sol yanında ki kaburgalarının em sütünde olanından ilk kadını yarattı ve ona HAVVA adını verdi.Havva'nın yaradılışından Adem'in haberi yoktu.Allah yarattığı bu iki insan arasında bir cok yönden benzerlik tayin eddti ve bir cok yönden de farklılık.Havva yartılırkken Adem'den farklı olarak dersi daha nazik,rengi daha saftı,bakısı daha güzeldi,gözleri kara,dişleri parlak,sesi daha hoştu,sacları güzel uzun ve cennet yakutlarıyla süslenmişti.
    Adem uzun süren uyukdan uyanınca Havva'yı baş uçunda gördü şaşırdı ve uzun uzun inceledikce hoşşlandı.ve sordu:
    __Sen kimsin?Niçin geldin?.
    Havv:
    ___Ben senin eşinim,Allah beni sana arkadaş olarak yarattı.
    Allah Adem ve Havva'ya söyle seslendi
    ___Sizler için Cennetin bütün nimetlerini actım lakin size yasakladığım bir yemiş varki ondan yerseniz se sizi cenneten kovarım .dedi
    Rvayete göre Adem ve Havva cennete 500 yıl kaldılar bu cennet hasbına göredir.Adem ve Havva Cennetin bütün nimetlerinden fayadlanıp Yaradıcı olan Allah'a şükretmektelerdi.
    Fakat yer yüzünde Adem'den intikam alma planları kuran Şeytan Allah'ın Adem ve Havva'ya bir meyve ağacının yasakladığın ve eger ondan yerlerse cenneten kovulacaklarını ögernince pek sevindi.Zaten intikam almak için fırsan gözetleyen Şeytan bu haberi ögenir ögrenmez gök yüzüne uçtu:::::::::::::::..

Not:diger konumuzda Şeytanın cennete girmek için neler yaptığın ve cennete nasıl hangi melkelerin yardımıyla giridigi konuşu paylaşlacaktır.

Allah'ın Selamı,Rahmet,Saglık ve mutluluğu sizlerin üzerinize olsun

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: YAZI DİZİSİ 7

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: IMPARATOR

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1438

Emine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10681
    Beğendikleri
    0