http://img50.imageshack.us/img50/4263/adsz0ey.png http://img142.imageshack.us/img142/5058/efendhzut5.jpg ŞEYH MAHMUD EFENDi (K 1931 yılında Of’da dünyaya geldilerilk tahsilini babas? Ali Efendiyle yapt?Hafızlığını Of’ta ikmâl ettiBir müddet Kayseri’de Arapça okudu Tahsilini eniştesi Hacı Dursun Efendide tamamlayarak ondan icazet aldı Uzun süre çocuğu olmayan Fatma Hanım, çocuğu olması için Allah’a yalvarıyordu Bir gece rüyasında, ayın koynuna indiğini ve bütün dünyayı aydınlattığını

Bu konu 2560 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Mahmud Ustaosmanoğlu (ks) 2560 Reviews

Konuyu değerlendir: Mahmud Ustaosmanoğlu (ks)

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2560 kez incelendi.

ŞiMaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Standart Mahmud Ustaosmanoğlu (ks)

ŞEYH MAHMUD EFENDi (K

1931 yılında Of’da dünyaya geldilerilk tahsilini babas? Ali Efendiyle yapt?Hafızlığını Of’ta ikmâl ettiBir müddet Kayseri’de Arapça okudu Tahsilini eniştesi Hacı Dursun Efendide tamamlayarak ondan icazet aldı

Uzun süre çocuğu olmayan Fatma Hanım, çocuğu olması için Allah’a yalvarıyordu Bir gece rüyasında, ayın koynuna indiğini ve bütün dünyayı aydınlattığını gördülerBu rüyanın üzerinden uzun zaman geçmeden Efendi Hazretleri dünyaya teşrif ettiler

Efendi Hazretleri (KS), çocukluğunda yakalandığı bir hastalık sebebiyle doktora götürülüyorDoktor, Ben, bu çocukta acaib bir hal görüyorumBu çocuk, ya yaŞamayacak veya yaŞarsa çok büyük bir kimse olacak diyor
    Askerliğin ilk aşamasında Bandırmaya gidiyorlarBirliRine teslim olmadan önce gittiği bir camide Kur’ân okurlarken, Ali Haydar Efendinin müridlerinden Hacı Emrullah Efendinin dikkatini çekiyorlarNamazdan sonra tanışıyorlar

Kendileri anlatıyor:

Halil Efendi isimli takva bir zat vardIBuralarda şeyh yok mu diye sordumBana Ali Rıza el-Bezzaz Efendi Hazretlerinin kabrini gösterdi ve bu zatın halifesinin istanbul’da olduğunu söylediBen de bu zatın kabrini ziyaret ettimBir fırsatını bulup İstanbul’a nasıl gideceğimi düşünüyordum

Bir gün deniz kenarındaki Haydar çavuş Camisinde Cuma namaz?ndan sonra caminin bir köşesinde beyaz sarıklı, beyaz cübbeli nuranî bir zat gördüm Camiden çıkınca, babası takva bir zat olan Fahri Hoca’ya camide gördüğüm zatı sordumFahri Hoca bana: işte o senin görmek istedi?in Ali Haydar Efendi Hazretleridir” dediYanına gittim ve görü?mek istedimO bana: Gece gel, görüŞelim; zaman çok kötü, takipteyim dedi

Akşam olunca Halil Efendi’nin evine gittimEfendi Hazretleri hastalanmıştı, görüŞemedimSabah olunca gittim, yine görüŞemedimAncak ikindi vakti Eskici Abdullah Efendi’nin evinde görüşebildim Elini öptüm ve yanımdakilere okumuş olduğumu söylemeyin dedim Gizlice benim hoca oldu?umu ona söylediler
    Sofralar kurulmuştu ve çok güzel yemekler vardıTam sofraya oturdu?umuzda bana soru sormaya başladı

ilk sorduğu soruları cevapladım, ancak daha sonra zor sorular sormaya ba?lad? Yanındakilere dönüp siz yemeğinizi yiyin dediSordu?u sorular karşısında zorlanıyordum ve yemek de yiyemiyordum

Ali Haydar Efendi Hazretleri inegöl’e kayınpederine gittiBenim de askerli?im devam ediyorduEfendi Babam: istanbul’a nasıl sevk olursun oğlum demiştiNihayet sevk zamanım geldi ve benim ismim de okundu: Mahmut Ustaosmanoğlu, istanbul dedilerçok sevinmiştimSelimiye Kışlası, oradan da Gebze’ye yolladılar

Efendi Baba ziyaretlerime geliyordu Efendi Babama çok uzak olmu?tumSevkimi istedim Yüzbaşıdan beni yollamasını rica ettimO da bana: Lâzımsın dedi Bunun üzerine ben de size oradan da dua ederim dedimBunun üzerine beni Sirkeci’ye yolladılar

Efendi Babam çok sık gidebiliyordum, çok ilmî sohbetleri vardı

Askerliğim bittikten sonra bir kilo üzüm alıp kendisini ziyarete gittimBana: Oğlum seninle ilk görü?memden üç gün sonra, ikinci görüşmemde vefat eden şeyhim zuhur etmişti ve senin elini tutup benim elime verip: Bunu al, bizimdir demiştir

Oğlum seni bana kim verdi; 50, 60 mandayı birbirine bağlasalar Mahmudumdan ayırmak isteseler beni, senden ayıramazlar derdi

Beni babamdan istediğinde, Mahmudumu bana verdin mi? dediğinde babam: Parası benim kendisi senin demesine çok gülmüştü Ve kendisine sorulduğunda: Bir sahib çıkacak, henüz tomurcuk halindedir demi?

Ali Haydar Efendi Hazretleri, ismailaağaya imam olacaksın diyor

ismailağa Camii, deprem nedeniyle harabe halinde idi80 senedir virane olan camiyi kalaycılar mesken tutmuştu O sırada, Efendi babanın büyük oğlu şerif Efendi’nin rüyasında ismailağa kabristanından bir kol çıktığını ve ismailağa Camiini göstererek: Ne durursunuz, bu camiyi neden tamir etmezsinizdenildi?ini görüyor

Kısa sürede cami eski haline getirilir ve Efendi Hazretleri (KS orada irşad vazifesini sürdürmeye başlar

Bugün hâlâ bu görevini sürdürmektedir

Elhamdülillah!

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Mahmud Ustaosmanoğlu (ks)

Kategori: İslamiyete Dair Herşey

Konuyu Baslatan: ŞiMaL

Cevaplar: 4

Görüntüleme: 2560

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Çok ilgin,tesadüfmü,tevafıkmı bilemiyorum..ama şu anda mahmut efendinin videosunu izliyordum facebookta..ardından bu sitemize girdim karşıma yine bu mübarek şahıs çıktı..var bunda da bir hikmet..
    paylaştığınız için teşekkür ederim..

Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Alıntı AhmetErmis Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Çok ilgin,tesadüfmü,tevafıkmı bilemiyorum..ama şu anda mahmut efendinin videosunu izliyordum facebookta..ardından bu sitemize girdim karşıma yine bu mübarek şahıs çıktı..var bunda da bir hikmet..
    paylaştığınız için teşekkür ederim..

Ben çok severim yakından görmek nasip oldu ve ogun bugundur yusunun güzeligini unutamadım ve bugun içimden geldi eklemek çok sevdıgım bir zatır.
    Rica ederim zevkti

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    753
    @Vuslata Hasret

Alıntı azper Rumuzlu Üyeden Alıntı

Ben çok severim yakından görmek nasip oldu ve ogun bugundur yusunun güzeligini unutamadım ve bugun içimden geldi eklemek çok sevdıgım bir zatır.
    Rica ederim zevkti
    Yakından görmedim hiç..

Konular
    10831
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    2
    Tecrübe Puanı
    100
    @ŞiMaL

Alıntı AhmetErmis Rumuzlu Üyeden Alıntı
    Yakından görmedim hiç..
    Bu aralar hastaymış kimseyle göruşmuyomuş Ellamdüllah görmek nasip oldu inanılmas yüs güseligi,var
    Görursunus inşallah usulmeyin

Etiketler