Örümcek ipliğinin moleküler yapısını inceleyen Fransız araştırmacılar, büyük bir sürprizle karşılaştı. Bu ipliğin diğer tüm ipliklerden çok daha sağlam ve esnek olduğunu zaten bilen araştırmacılar, ipliğin, bir de şekil hafızası bulunduğunu belirledi. Fır döndü yok Buna göre iplik burulma kuvvetini emiyor ve burulduğunda müthiş gevşeme kabiliyetiyle başlangıçtaki şeklini alıyor. Böylece ipin ucundaki ağırlık burulma etkisine maruz kalarak fır dönmüyor. Bu özellik, örümceğe çevre

Bu konu 1698 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Örümcek İpliğinden Şaşırtan Buluş 1698 Reviews

Konuyu değerlendir: Örümcek İpliğinden Şaşırtan Buluş

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1698 kez incelendi.

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    755
    @Vuslata Hasret

Standart Örümcek İpliğinden Şaşırtan Buluş

Örümcek ipliğinin moleküler yapısını inceleyen Fransız araştırmacılar, büyük bir sürprizle karşılaştı.

Bu ipliğin diğer tüm ipliklerden çok daha sağlam ve esnek olduğunu zaten bilen araştırmacılar, ipliğin, bir de şekil hafızası bulunduğunu belirledi.

Fır döndü yok

Buna göre iplik burulma kuvvetini emiyor ve burulduğunda müthiş gevşeme kabiliyetiyle başlangıçtaki şeklini alıyor. Böylece ipin ucundaki ağırlık burulma etkisine maruz kalarak fır dönmüyor.

Bu özellik, örümceğe çevre şartları ne olursa olsun ipin ucunda aşağı sallanmış haldeyken sabit şekilde durabilme imkanı veriyor. Hayvan bu sayede avını sessizce ve kımıltısızca bekleyebiliyor, düşmanlarından korunabiliyor.

Araştırmacılar, örümcek ipliğinin bu özelliğinin, onu oluşturan proteinlerin girift şekilde birbirinin içine geçmiş olmasından ileri geldiğini düşünüyor.

Suni örneği yok

Rennes Üniversitesi'nden Olivier Emile başkanlığındaki ekip, bu fikri kanıtlamak için de örümcek ağırlığında bir cismi, değişik türde ipliklere bağlayarak 90 derece döndürüp bıraktı.

Kevlar polimer ipliği yeterli esnekliği sağlasa da salınımdan kurtulamadı. Bakır iplik, başlangıç formuna dönmekte zorlandı ve kırıldı. 'Araneus diadematus' örümceğinin ipliği ise salınım hareketini emerek ve kolayca ilk şekline döndü.

Sanayide kullanılan nikel-titanyum alaşımı nitinol, örümcek ipliğine benzer özellikler gösterdi, ancak alaşımın baştaki şekline dönebilmesi için 90 derece ısıtılması gerekiyor.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Örümcek İpliğinden Şaşırtan Buluş

Kategori: Enteresan,Yaşanmış Olaylar

Konuyu Baslatan: Vuslata Hasret

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1698

Vuslata Hasret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    4260
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    755
    @Vuslata Hasret

güncelleme.........
    Ezan Oldum Dinmedim.Bayrak Oldum İnmedim. Şehit Oldum Ölmedim.Adım Müslüman Soyadım Türk Benim

Etiketler