Cumhuriyet Nedir? Cumhuriyet başta devlet başkanı olmak üzere devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir “yönetim biçimi”dir. Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimleri yöneticilerin göreve getirilmesinde veraset yöntemini reddetmiştir. Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk yönetimini beğenmediği yöneticileri belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir.Bu nedenle yöneticiler toplumu keyfi

Bu konu 1645 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Cumhuriyet Nedir? 1645 Reviews

Konuyu değerlendir: Cumhuriyet Nedir?

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1645 kez incelendi.

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1051
    @Dygsuz

Standart Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet Nedir?

Cumhuriyet başta devlet başkanı olmak üzere devletin başlıca temel organlarının belli aralıklarla yinelenen seçimlerle göreve getirildiği bir “yönetim biçimi”dir.
    Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimleri yöneticilerin göreve getirilmesinde veraset yöntemini reddetmiştir.

Cumhuriyet adı verilen yönetim biçimlerinde halk yönetimini beğenmediği yöneticileri belli aralıklarla yinelenen seçimlerde değiştirebilmek olanağına sahiptir.Bu nedenle yöneticiler toplumu keyfi biçimde yönetemezler; halkın isteklerini ve beğenilerini gözönünde tutmak zorunda kalırlar. Bir başka deyişle yöneticilerin iradesi mutlak değil halk iradesi ile sınırlıdır.

Cumhuriyetlerde bu özellikler yönetenleri siyasal bakımdan halka “sorumlu”duruma getirir: yönetilenleri tebaa kul olmaktan çıkarıp vatandaşlık konumuna yüceltir.

Yönetilenler “hükümdarlık (monarşi)” adı verilen yönetim biçimlerinde tebaa veya kul durumundadırlar.

“Tebaa” veya “kul” olmak hükümdarın iktidarına ve tüm buyruklarına baş eğmekle yükümlü olmak demektir.

“Tebaa” veya “kul” hiçbir zaman hükümdarın iktidarını sınırlayıcı veya denetleyici bir rol oynamaz.

“Tebaa” veya “kul” hükümdarı seçimle değiştirmek olanağına sahip olmadığı için hükümdarın “tebaa”ya karşı hiçbir siyasal sorumluluğu da yoktur.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Cumhuriyet Nedir?

Kategori: Karma Ödevler

Konuyu Baslatan: Dygsuz

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1645

Etiketler