KURTULUŞ SAVAŞI oyunu (Bir sınıf, öğrenciler kendi aralarında konuşmakta) Kapı açılır öğretmen üzgün bir şekilde içeri girer. Hüzünlü bakışlarla bütün sınıfı süzer ve alçak bir sesle: - Günaydın çocuklar Sınıf öğretmenin üzüntüsünden etkilenmiştir. Ona uyar gibi alçak sesle:

Bu konu 4119 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
"Kurtuluş Savaşı" sahne oyunu 4119 Reviews

Konuyu değerlendir: "Kurtuluş Savaşı" sahne oyunu

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4119 kez incelendi.

Dygsuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    3263
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    1047
    @Dygsuz

Standart "Kurtuluş Savaşı" sahne oyunu

KURTULUŞ SAVAŞI oyunu

(Bir sınıf, öğrenciler kendi aralarında konuşmakta)

Kapı açılır öğretmen üzgün bir şekilde içeri girer. Hüzünlü bakışlarla bütün sınıfı süzer ve alçak bir sesle:

- Günaydın çocuklar

Sınıf öğretmenin üzüntüsünden etkilenmiştir. Ona uyar gibi alçak sesle:

- Sağol

Öğretmen sessizce gidip masaya oturur, başını ellerinin arasına alarak düşünmeye başlar. Bu arada Ali daha fazla dayanamaz, ayağa kalkarak:

- Öğretmenim

Öğretmen başını masadan kaldırır hiç sesini çıkarmadan Ali’ye bakar. Öğretmenin konuşmadığını gören Ali hüzünlü bir sesle devam eder:

- Öğretmenim bugün ne oldu size, çok üzgünsünüz. Allah vermesin kötü bir şey mi oldu? Bizim yapacağımız bir şey varsa söyleyin.

Öğretmen bu sözlerin üzerine Ali’nin yanına gelir. Onun saçlarını okşar. Daha sonra sınıfa dönerek:

- Bakın çocuklar bugün hüzünle mutluluğu bir arada yaşıyorum.

Ayşe ayağa kalkarak:

- O ne demek öğretmenim, hiçbir şey anlamadım bilmece gibi konuşuyorsunuz.

Öğretmen:

- Az sabredin çocuklar her şeyi anlatacağım. Bugün hüzünlüyüm çünkü bu size son dersim.

Ahmet arka sıralardan atılır:

- Ne yani öğretmenim bizi bırakıp gidecek misiniz? Bizi sevmiyor musunuz yoksa? Yoksa sizi üzecek bir şey mi yaptık? Lütfen öğretmenim gitmeyin biz sizi çok seviyoruz.

Bütün sınıf hep bir ağızdan:

- Lütfen öğretmenim, ne olur gitmeyin

Bu arada bazı öğrenciler ağlamaya başlar. Öğretmen bu manzara karşısında çok duygulanır:

- Hayır çocuklar elbette ki hepinizi çok seviyorum. Sizler benim canlarımsınız. Mecbur olmasam sizleri bırakır mıyım.

Ayşe yine ayağa kalkar:

- Yine bilmece gibi konuşuyorsunuz öğretmenim. Hem siz istemeseniz kim gönderir ki sizi

Ayşe yerine oturur ve ağlamaya başlar. Öğretmen:

- Bakın çocuklar hepiniz biliyorsunuz ki şu anda ülkemizde savaş var. Bende bu savaşa katılmak için cepheye gideceğim. İnşallah savaşı kazanıp dönünce kaldığımız yerden devam ederiz. Ama gidip dönmemek var. Hepiniz hakkınızı helal edin.

Sınıf hep bir ağızdan:

- Güle güle gidin öğretmenim, yolunuz açık olsun.

(Çanakkale Marşı söylenmeye başlar ve perde kapanır.Marş bitince perde tekrar açılır. Yine aynı sınıf ve öğrenciler kendi aralarında konuşmaktadır.)

Ayşe:

- Arkadaşlar öğretmenimiz gideli kaç gün oldu, hala bir haber yok. Yoksa .....

Ahmet hemen atılır:

- Hayır Ayşe olamaz, öğretmenimiz ölemez. Geri gelecek kaldığımız yerden devam edeceğiz. Unuttunuz mu bize söz verdi.

Ayşe yaşlanan gözlerini silerek:

- Gelir değil mi Ahmet, döner değil mi arkadaşlar.

Bir anda sınıfta bir sessizlik olur. Herkes bir köşeye çekilir ve yaşlı gözlerini birbirinden kaçırmaya çalışır. O sırada sınıfın kapısı açılır. Herkes öğretmen geldi sanıp ayağa kalkarak o tarafa bakar. Gelen okulun hizmetlisi Fatma kadındır. Gözleri yaşlı ağlamaktadır. Öğrenciler birden şaşırır. Neden sonra Ayşe atılır:

- Ne oldu Fatma teyze niye ağlıyorsun? Yoksa.....yoksa öğretmenimize bir şey mi oldu?

Ali Fatma kadının yanına gelir elbisesinden tutarak :

- Hadi Fatma teyze ne olur öğretmeniniz geliyor de ne olur haydi.

Fatma kadın gözyaşlarını silerek ve bir yandan da hıçkırarak:

- Bakın çocuklar öğretmeni ben de en az sizin kadar seviyorum. Ama artık gelemez çünkü dün düşman gavuru onu vurmuş.Öğretmeniniz vatanı, milleti en önemlisi de sizin için canını feda etti.

Sınıf bir anda karışır. Herkes bir köşeye devrilerek ağlamaya başlar.Ali koynundan çıkardığı bayrağı götürür öğretmenler masasının üstüne örter. Bayrağı öptükten sonra gözyaşlarını silerek sınıfa döner:

- Haydi arkadaşlar Türk çocuğu ağlamaz. Öğretmenimizin kanı yer de mi kalacak. Gidip düşman gavurundan öcünü almayacak mıyız? Sizi bilmem ama ben gidiyorum.Vatanını milletini öğretmenini seven benimle gelsin.

Sınıftaki bütün öğrenciler ayağa kalkarak yüksek sesle:

- Şehitler ölmez! Yaşasın Türk milleti! Yaşasın Cumhuriyet!

(Yine Çanakkale Marşı söylenirken perde kapanır.)

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: "Kurtuluş Savaşı" sahne oyunu

Kategori: Çocuklar için

Konuyu Baslatan: Dygsuz

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 4119

Konu Dygsuz tarafından (04.11.2009 Saat 13:30 ) değiş;tirilmiş;tir.

Giriş

Giriş