Zaman bir nehirdir ve bu nehir; geçmişten, (past), şimdiye (now), şimdiden de geleceğe (future) doğru akar. Zamanın bu akışı içinde en önemli nokta doğallıkla yaşanan andır. İşte bu nedenle, “Present Continuous Tense” otomatikman en çok kullandığımız zaman olarak kendini hissettirir. Türkçe’de olduğu gibi, İngilizce lisanında da çeşitli Zaman kipleri (Tenses) kullanılır. Benim öğretim tarzım, grameri İngilizce derslerimizin doğal akışı içinde öğretmek olduğundan, şimdilik sadece bir

Bu konu 2645 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
İngilizce'de Zamanlar 2645 Reviews

Konuyu değerlendir: İngilizce'de Zamanlar

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 2645 kez incelendi.

GARAGIZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    545
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    672
    @GARAGIZ

Standart İngilizce'de Zamanlar

Zaman bir nehirdir ve bu nehir; geçmişten, (past), şimdiye (now), şimdiden de geleceğe (future) doğru akar. Zamanın bu akışı içinde en önemli nokta doğallıkla yaşanan andır.

İşte bu nedenle, “Present Continuous Tense” otomatikman en çok kullandığımız zaman olarak kendini hissettirir.

Türkçe’de olduğu gibi, İngilizce lisanında da çeşitli Zaman kipleri (Tenses) kullanılır. Benim öğretim tarzım, grameri İngilizce derslerimizin doğal akışı içinde öğretmek olduğundan, şimdilik sadece bir tek zaman kipini ele alacağız. Ama bu derste inceleyeceğimiz zaman kipi, tüm zaman kipleri içinde en ağırlıklısı. Diğerlerini, ileriki derslerde ve uygun gördüğümüz zamanlama dahilinde sunacağız.

Sırası gelmişken, Zaman kipleri (Tenses) konusunda bazı temel noktalara değinelim.
    Zaman kipleri, çok çeşitli olmakla beraber, 3 ana grup içinde tasnif edilirler.

*Geçmiş Zaman kipleri(Past Tenses),
    *Şimdiki Zaman kipleri(Present Tenses) ve
    *Gelecek Zaman kipleri(Future Tenses)

Bundan şu çıkarımı kolayca yapabiliriz ki, zaman kipleri bir hareketin(action) veya pozisyonun(status) “durumunu” belirtirler. Yani, bir aksiyon veya pozisyonun geçmiş, şimdiki zaman veya gelecek zamandan hangisinde yer aldığını gösterirler.

Present Continuous Tense – Şimdiki Zaman

Bunun Türkçe’deki karşılığı “Şimdiki Zaman”dır. Ancak bu deyim Türkçe’ye “devam eden hal” şeklinde çevrilebilir.

Present: hal, durum, vaziyet, Continuous ise: sürekli, devamlı veya devam eden, süren gibi anlamlara sahiptir. Dolayısıyla, Present Continuous Tense = Devam eden(süren) hal, durum kipi denebilir.

Zaman kipleri arasında en önemlisi kuşkusuz ki, “Present Continuous Tense”dir. Bu özelliği olan bir Zaman kipidir. Çünkü, yaşanan anı ve o anda yapılmakta olan hareketi veya içinde bulunulan durumu bildirir.

Nitekim, I am walking (yürüyorum) derken, eş anlı olarak yürüme eylemini de yapıyoruz. Veya, I am tired (yorgunum) dediğimiz anda, gerçekten yorgunluk durumunu yaşıyoruz. Demek ki, bu zaman kipini süreklilik ifade eden fiillerle kullanmalıyız. Böylece, bir hareketin, bir olayın şimdi, tam bu anda cereyan ettiği fikrini ifade ederiz. Bundan dolayı, “Present Continuous Tense” cümleleri, sık sık “şimdi” kavramını belirten sözcüklerle beraber kullanılır. “Now”, “at the moment”, “right now”, “presently” gibi sözcükler cümlenin başına da, sonuna da konabilir.

I am working now. (Şimdi çalışıyorum)
    At the moment, she is swimming. (O şu anda yüzüyor)
    Right now, she is flying (Tam şu an, o uçakta uçuyor)
    Presently, they are watching television. (Halen televizyon seyrediyorlar)

resent Continuous tense, bir olay, hareket veya halin şu anda (now) yapıldığını veya mevcut olduğunu gösterdiği gibi, yapılmadığını veya mevcut olmadığını da bildirir.

Örnek: I am not running now. (Şimdi koşmuyorum.)
    He is not happy now. (Şimdi mutlu değil)
    At the monent, they are not sleeping (Tam şu anda uyumuyorlar)

Şekil 1:Bu tür eylemler, geçici bir zaman noktası olan, şimdiyi, şu anı belirtir.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: İngilizce'de Zamanlar

Kategori: İngilizce

Konuyu Baslatan: GARAGIZ

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 2645

Konular
    545
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    672
    @GARAGIZ

Simple Present Tense (şimdiki zaman)

Önce karışıklık yaratabilecek bir terminoloji meselesini halledelim.
    Simple Present Tense, isim tamlamasının dilimizdeki anlamı aslında basit(simple) şimdiki(present) zamandır(tense). Çünkü geçen derste de söylediğimiz gibi, present; şimdi, hal, durum demektir. Ancak biz Türkçe dilbilgisinde "simple present tense" ifadesinin karşılığı olarak, geniş zaman deyimini kullanırız. Buna mukabil, Türkçe gramerdeki “şimdiki zaman” kipiyle kastedilen İngilizce gramerdeki “present continuous tense” denilen zaman kipidir.

Neden böyle? Diye sorarsanız, 1. dersimizde yazdıklarımı hatırlatırım. Türkçe ile İngilizce birbirinden çok farklı diller de onun için. Şimdi konuya geçelim.

Simple Present Tense (geniş zaman) : Alışkanlık icabı yapılan ve (bu nedenle) sık veya seyrek olarak tekrarlanan eylemleri anlatmak amacıyla kullanılır. Present Continuous o anda yaptığımız hareketi gösterirken, simple present tense her zaman yaptıklarımızı, alışkanlıklarımızı, adetlerimizi anlatır. Bu zaman kipinin geniş bir kullanım alanı vardır.

1-Alışkanlıklar, Adetler

I get up early: Ben erken kalkarım.

She runs fast: O (bayan) hızlı koşar.

We play tennis: Biz tenis oynarız.

2- Bilimsel ve genel gerçeklerin anlatımı

Like polls repel each other: Benzer kutuplar birbirini iter.

Water boils at 100 centigrade degree: Su 100 santigrad derecede kaynar.

The world is round: Dünya yuvarlaktır.

3- Radyo ve televizyonda canlı yayınlarda, naklen maç anlatırken:

Hakan scores another goal: Hakan bir gol daha attı (atıyor).

Cemal Kamacı lands a good swing: Cemal Kamacı iyi bir kroşe çıkardı (çıkarıyor).

4- Tarihi olayları, efsaneleri anlatırken:

Atatürk beats the enemy in Dardanelles: Atatürk, Çanakkale’de düşmanı yendi (yener).

5- Gazete, dergi başlıklarında:

AKP wins the elections: AKP seçimi kazandı (kazanıyor).

6- Programa bağlanmış gelecekteki olayları anlatırken:

The train leaves tomorrow morning: Tren yarın sabah kalkıyor(kalkacak).

7- Atasözlerinde:

Exceptions prove the rule: İstisnalar kaideyi kanıtlar.

8- Here/There ile başlayan ve işte…….yor şeklindeki cümleler.

Here comes your father: İşte baban geliyor.

There goes my baby: İşte bebeğim gidiyor.

Simple Present Tense – Geniş Zaman

How do I get to Bulvar? Bulvara nasıl giderim?

Simple Present Tense, yapısı gereği, bazı zaman bildiren sözcüklerle sıkça bir araya gelir. Gerçi, bu sözcükleri kullanmak şart değildir. Nitekim, yukarıdaki örneklerde gördüğünüz gibi, bu kelimeler olmadan da simple present tense cümlesi pekala kurulabilir. Ancak, söz konusu kelimeler kurulan cümlenin simple present tense (geniş zaman) özelliğini iyice belirgin hale getirir. Ayrıca, cümledeki aktiviteyi hangi sıklıkla yaptığımızı anlatmış oluruz. Örnekler:

He always comes late: O (bay) daima geç gelir.

Simple Present Tense (geniş zaman) ile en uyumlu sözcük, kuşkusuz ki, always(daima, her zaman) sözcüğüdür. Çünkü, present tense daima, her zaman yapılan eylemleri, yani alışkanlıkları gösterir. Always diğer zaman kipleriyle de kullanılan bir kelimedir.

I never watch the television: Ben asla (hiçbir zaman) televizyon seyretmem.

They usually travel by bus: Onlar genellikle otobüsle seyahat ederler.

We generally work very hard: Biz genellikle çok sıkı çalışırız.

I usually get up at 7 o’clock: Ben genellikle(mutaden) saat 7’de kalkarım.

She swims everyday: O (bayan) her gün yüzer.

I sometimes feel bad: Bazen kendimi kötü hissederim.

I often visit my relatives: Ben sık sık akrabalarımı ziyaret ederim.

Simple Present Tense’de Fiiller:

Yukarıdaki örneklerde gördüğünüz gibi, simple present tense’de fiiller kök halindedir. Yani sözlükte yazıldıkları gibidir. Dolayısıyla, (olumlu) cümle kurmak çok kolaydır.

Burada dikkat edilecek ufak bir nokta: he, she, it gibi 3. tekil şahıslarda fiilin sonuna “s” takısı gelir.

I love her. Ben onu seviyorum.

She loves me. O beni seviyor.

They go. Onlar gidiyor.

He goes. O gidiyor.

İstisnalara Dikkat:

Sonu; sh, ch, x ile biten fiiller 3. tekil şahıslarda “es” takısı alırlar. Örnekler:

Finish – (He, she, it) finishes :

Watch – (He,she, it) watches :

Box - (He, she, it) boxes

Negatif Cümleler:

Negatif cümle oluşturmak için kök halindeki fiilin önüne “don’t” ve (sadece 3. tekil şahıslar için) “doesn’t” yardımcı fiili konur. Örnekler:

I don’t like apples. Ben elma sevmem.

We don’t want money. Biz para istemiyoruz.

He doesn’t sing. O şarkı söylemez.

Soru Cümleleri:

Soru cümleleri de “do” ve (sadece 3.tekil şahıslar için) “does” yardımcı fiiliyle yapılır.

Do you know the answer? Yanıtı biliyor musun?

Does he speak English? İngilizce konuşur mu?

Aşağıdaki Fiiller (istisnalar hariç) sadece “simple present tense” ile kullanılabilirler.

See, smell, taste, hear, touch, feel, believe, forget, remember, know, mean, doubt, like, dislike, hate, prefer, wish, hope, want, care, love, detest, envy, loathe, cost, need, depend, contain, appear, seem, consist

Konular
    545
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    672
    @GARAGIZ

Present Perfect Continous Tense

(Soru Cevap İçin Tıklayın)
    Bu zaman kipi; geçmişten başlayıp şimdiye kadar süren, ilerleyen aksiyon veya halleri açıklamaya yarar. Genellikle, bir olayın cereyan ettiği süreyi, müddeti (duration) vurgular. Bu nedenle, genellikle aktivitenin ne kadar zamandır devam etmekte olduğunu bildiren zaman edatlarıyla birlikte kullanılır.

1.Geçmişten bugüne kadar süren faaliyetler:

Bir hareket geçmişte başlamış ve şu ana kadar devam etmiş ise, bu tense kullanılır.

Mesela; for ten minutes (10 dakika süreyle),
    iki hafta için, üç haftalığına, since Monday (Pazartesiden bu yana) bu kiple kullanılabilir.

Örnekler:

I have been working in this company for 12 years. Bu şirkette 12 yıldır çalışıyorum (çalışmaktayım).

We have been teaching at SAÜ since last year. Biz geçen yıldan beri SAÜ’de öğretiyoruz.

2.Şimdiye kadar veya konuşma anına kadar sürmüş olan mükerrer (tekrar eden) aksiyonlar:

He has been calling me every day. O beni her gün arıyor.(aramakta.)

We have been watching television. Biz televizyon seyrediyoruz(seyretmekteyiz).

3.Konuşmacının daha önceki bir hareketin doğurduğu durumdan şikayetçi olduğu veya bir tenkitte bulunduğu haller:

Who has been talking? Kim konuşuyor (konuşmakta).

I have been waiting for you all day. Bütün gün seni bekliyorum (beklemekteyim).

4.Geçici faaliyetleri anlatırken:

Geçici (temporary) aksiyonlar ve devamlı yapılması zaten olanaksız hareketler bu zaman kipinin doğal kullanım alanıdır.

Örnekler:

I have been living in this area for the last 5 months.

He has been holding his breath for 2 minutes. İki dakikadır nefesini tutuyor.

5.Zamanı gösteren sözcükler olmadan:

Bu zaman kipini süre, müddet belirtmeden kullanmak mümkündür. Böyle durumlarda, present perfect continous, az zaman önce, az önce anlamını getirir. Bu anlamı kuvvetlendirmek üzere de, genellikle cümlede Recently ve Lately sözcükleri yer alır.

Örnek:

Recently, they have been working so hard. Bu sıralarda çok sıkı çalışıyorlar.

She has been eating a lot lately. Son zamanlarda çok yiyor.

6.Bu zaman kipi yapısı gereği; özellikle since, for ve ayrıca all day, all week gibi zaman gösteren kelimelerle sıkça birlikte kullanılır:

He has been playing since morning. Sabahtan beri oynuyor(oynamakta)

It has been snowing all day. Bütün gün boyunca kar yağıyor(yağmakta).

7.Bazı fiiller “ present perfect continous” ile kullanılamaz:
    Bunlar: like(beğenmek, sevmek) love(sevmek, çok beğenmek), know (bilmek), have(sahip olmak anlamında)

Örnek : I have known him for years. Onu yıllardır tanıyorum(tanımaktayım). Doğru

Fakat, I have been knowing him for years. Yanlış

8.Bu zaman kipi (istisnalar hariç), tüm fiillerin negatif hallerinde kullanılabilir.

We haven’t been talking to each other for days. Birbirimizle günlerdir konuşmuyoruz.

She has not been smoking since a year ago. Bir yıl öncesinden beri sigara içmiyor.

Present Continous ile Present Perfect Continous Farkı:

2. derste gösterildiği gibi, Present Continous, tam o anda yapılan hareketi gösterir. Örneğin,

I am talking now. Şimdi konuşuyorum.

He is sleeping at the moment. Şu an uyuyor.

Halbuki, present perfect continous, bir faaliyetin süresini, müddetini belirtir. Ayrıca, hareket geçmişte başlamıştır. Örneğin:

I have been talking for two hours. İki saattir konuşuyorum.

You have been waiting since morning. Sabahtan beri bekliyorsun.

Present Perfect ile Present Perfect Continous Farkı:

“Present Perfect Continous” bir hareketin devam etmekte olduğunu ve tekrarlandığını vurgular. Halbuki, present perfect kipinde bir hareket sadece bir kez veya belirli sayıda yapılmış ve tamamlanmıştır.

Şayet bir aksiyonun sonucuna odaklanmak istiyorsak, “ present perfect” kullanırız. Ama süreç üzerine odaklanmak istersek, "present perfect continous" daha uygundur. Bu zaman kipindeki “continous”(devamlılık) unsuru statik olan değil, ilerleyen durumlara işaret eder.

Present Perfect tamamlanmış aksiyonu ve onun bugünü, şimdiyi etkileyen sonuçlarını, Present Perfect Continous ise, hareketin müddetini açıklar.

Sayı, miktar belirtilen tamamlanmış bir olay anlatılırken, “present perfect” kullanılır.

Örnek :

I have been reading a book. Bir kitap okuyorum(okumaktayım).

Etiketler