ÇARPIM TABLOSUNDA ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ !!! Şu anda ülkemizde ''Çarpım Tablosu '' öğretiminde ikisi doğru üç yöntem mevcuttur.Onlar sırayla şöyledir. EZBER YOLUYLA ÖĞRENME : Dedelerimiz ve babalarımız zamanından kalan ilkel ve öğrenilmesinde en çok sıkıntı veren, başbelası yöntemdir.Aslında MEB 1968 proğramıyla vazgeçilen bu yöntem Türk Milletinin alışkanlıklarını terk etmede gösterdiği zaaftan dolayı bir çok aile hatta eğitimci tarafından uygulanmaktadır.Bu yöntem çocukların özgüvenini

Bu konu 1835 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Çarpım Tablosunda Öğretim Yöntemleri !!! 1835 Reviews

Konuyu değerlendir: Çarpım Tablosunda Öğretim Yöntemleri !!!

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1835 kez incelendi.

-
    - - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Çarpım Tablosunda Öğretim Yöntemleri !!!

ÇARPIM TABLOSUNDA ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ !!!

Şu anda ülkemizde ''Çarpım Tablosu '' öğretiminde ikisi doğru üç yöntem mevcuttur.Onlar sırayla şöyledir.

EZBER YOLUYLA ÖĞRENME : Dedelerimiz ve babalarımız zamanından kalan ilkel ve öğrenilmesinde en çok sıkıntı veren, başbelası yöntemdir.Aslında MEB 1968 proğramıyla vazgeçilen bu yöntem Türk Milletinin alışkanlıklarını terk etmede gösterdiği zaaftan dolayı bir çok aile hatta eğitimci tarafından uygulanmaktadır.Bu yöntem çocukların özgüvenini yitirmesine sebep olması nedeniyle çok zararlı bir yöntemdir.Bana ''Bir ülkenin çocuklarını aptallaştırmak istiyoruz, bize ne tavsiye edersiniz? '' diye sorsalar onlara gözü kapalı olarak ''Çarpım Tablosunu ezbere öğretin.'' derim. Zararları nelerdir ?

*

Öğrenmesi zor, unutulması kolaydır.

*

Çocuklarda öz güven eksikliğine ve sinir bozukluklarına neden olur.

*

Bölme işlemini öğrenilmesine fayda sağlamaz.Öğrencileri matematikten soğutmada bire birdir.
    *

Beynin gelişimini önler, onu köreltir.

ÖNEMLİ UYARI !!!( Bazıları, benim hazırladığım ''Tekerlemeli Çarpım Tablosu''nu çarpma öğretiminde kullanmak için yaptığımı zannediyor ve çok büyük bir yanılgıya düşüyor.Benim öğrencilerimin aileleri de çok iyi bilir ki ''Çarpım Tablosu Öğretimi (Ezberi değil. Çünkü Konfiçyus'un dediği gibi ''İşitiyorum unutuyorum, görüyorum hatırlıyorum,yapıyorum öğreniyorum.'' ) bitinceye kadar kafalarını karıştırmamak için ''Tekerlemeli Çarpım Tablosunu'' öğrencilere hiç göstermem.Saymalarda katlamaları oyun haline getirip pekiştiririm.Katlama oyunlarında öğrencilerin yanlışlarını değil doğrularını sayarım.Oyun havasında olduğu için öğrencilerim tüm dikkatlerini vererek çalışırlar.Daha sonra bu oyunu evde kardeşleriyle ve aileleriyle oynarlar.Bu işi oyun havasında yaptıkları için çokzevk alırlar ortada ezberlemedeki gibi stres ortamı olmaz bilakis bu oyunlardan büyük zevk alırlar. Katlamalar iyice pekiştikten sonra parmaklardan da yararlanarak çarpma ve bölme işlemini mantığını birlikte veririm.Örneğin 6 ineğin kaç ayağı vardır.Bir ahırda 32 canlı koyun bacağı varsa bu bacaklar kaç koyuna aittir.4 hafta kaç gündür , 42 gün kaç haftadır. Yanlış cevap verenlere parmaklar yardımıyla doğru cevaba ulaşmasını sağlarım.

Çarpma ve bölmede parmaklarınızı kullanma diyerek, çocukları ezbere yöneltip strese sokanlar yaptıkları işin ne kadar zararlı olduğunu bilseler çocuklardan defalarca özür dileyip helallik isterlerdi.

Şaşıran öğrencilere bilhassa parmaklarını kullandırarak kendisinin bulmasını sağlarım.Onu yanlışa sürüklemek bana ne kazandıracak ki, onu benim rakibim değil aynı takımın birer oyuncusuyuz.Ben o oyunun lideriyim ve oyuncularımın yanlışlarını öğrenme fırsatına çevirmeliyim.(Bu konuda daha ilginç uygulamalarım da var ama bunu yazıyla ifade etmek ve anlatmak çok zor olduğu için canlı anlatım proğramlarına saklıyorum.)Çarpma ve bölmeler iyice pekiştikten sonra yani pasta iyice piştikten sonra pastanın üstünde kaymak misali ''Tekerlemeli Çarpım Tablolarını'' ortaya çıkarıp örnekler okurum.Öğrencilerin çok hoşlarına gider ve isterler. Onu o kadar ucuza vermem onu elde etmenin de bir bedeli vardır.İkinci sınıfta ve hemde dokuzlar kadar çarpma ve bölme işlemlerini iyice öğrenenlere (ezber değil ) hediye edeceğimi söylerim.Hedef bellidir ; ne yapıp ne edip ''Tekerlemeli Çarpım Tablosuna'' sahip olmaktır.Kendine güvenenler öğrendiklerini ispat edip hediyelerini (Tekerlemeli Çarpım Tablosu ) alırlar. Eksikleri olanlar son bir gayretle eksiklerini tamamlayıp isteklerine onlar da ulaşırlar. Öğrenme bitmiştir, şimdi eğlenme zamanıdır. Tekerlemeleri söyleye söyleye bol bol kahkahalarını atmaya başlarlar.

KATLAMA YOLUYLA ÖĞRENME : Bu yöntem 1968 Proğramıyla öğretim sistemimize girmiş , benimde yıllardır uyguladığım , ezber yöntemine göre çok, çok sağlıklı ve avantajlı bir yöntemdir.

Matematiği Sevdiren Adam'ın yöntemini bilmeyenler sakın MEB bu yönteminin dışında bir yöntem kullanmasınlar.

3-Matematiği Sevdiren Adam'ın Yöntemi ( ÇARPMA ÖĞRETİMİNDE SARMAL YÖNTEM): Bu yöntemin temeli aslında MEB 1968 Proğramında önerdiği katlamaya yoluyla öğrenme temelinin zenginleştirilip, günlük hayattan bağlantı kurarak ve öğrenmeye espri, ilginçlik ve beş duyu katılması ile bu işin ne kadar basitleştirlebileceğinin gösterildiği bir yöntemdir.Bana şimdi kulak vermeyenler ilerde bana kulak vermede neden bu kadar geç kaldığınıza hayıflanacak ve benden çooooooook özür dileyecekler çooooooooooooook !!!

Kısaca özetlersek; Çarpma Öğretimini bir gökdelene benzetirsek. EZBER, gökdelene tırmanarak çıkmaya çalışmaktır.Zararlarını görmek için çevrenize bakmanız yeter! KATLAMA YOLUYLA ÖĞRENME, gökdelene merdivenle çıkmaya benzer, emniyetlidir, ''Sarmal Yöntem'i bilmeyenlere öneririm. ''SARMAL YÖNTEM '' çıkmadan önceki en iyi yöntemdir. SARMAL YÖNTEM, gökdelene asansörle çıkmaya benzer, çok hızlı, emniyetli ,zevkli ve çok eğlencelidir.Ne kadar kulak tıkarsanız tıkayın, direnirseniz direnin artık yapacak fazla bir şeyiniz kalmadı.Sonunda istesenizde istemesenizde teslim bayrağını çekeceksiniz.Aslında ben de içinizden biri değilmiyim? Sizin bu konuda ne kadar sıkıntı çektiğnizi ben de sizin gibi yıllarca yaşayarakgörmedim mi?Bu iş kolaylaştığında sizin de işiniz kolaylaşmayacak mı ? Şunu sakın unutmayınız, bilgi güçtür ve HAYALLERİ OLAN İNSANLAR ASLA VE ASLA ENGELLENEMEZ !!!

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Çarpım Tablosunda Öğretim Yöntemleri !!!

Kategori: Matematik

Konuyu Baslatan: -

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1835

Etiketler