Cafer-i Huldî Hazretleri, Hayrun - Nessac Hazretlerine: — Senin mesleğin dokumacılık mıdır? diye sordu. Hayrun - Nessac Hazretleri O'na: — Hayır!, diye cevap verdi. Hazreti Cafer: — Öyle ise sana niçin Nessaç (bez dokuyucu) diyorlar, diye sorunca, Hayrun-Nessaç Hazretleri sebebini şöyle anlattı: — Ben bir zamanlar bir daha taze hurma yemeyeceğim, diye Allah'a ahdetmiştim. Bir gün nefsim çok fazla taze hurma arzuladı. Gittim, çarşıdan bir miktar taze hurma aldım. Bir kenara çekilip

Bu konu 1999 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Allah'a ahdetmiştim. 1999 Reviews

Konuyu değerlendir: Allah'a ahdetmiştim.

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1999 kez incelendi.

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    718
    @Apancene

Standart Allah'a ahdetmiştim.

Cafer-i Huldî Hazretleri, Hayrun - Nessac Hazretlerine:
    — Senin mesleğin dokumacılık mıdır? diye sordu. Hayrun - Nessac Hazretleri O'na:
    — Hayır!, diye cevap verdi. Hazreti Cafer:
    — Öyle ise sana niçin Nessaç (bez dokuyucu) diyorlar, diye sorunca, Hayrun-Nessaç Hazretleri sebebini şöyle anlattı:
    — Ben bir zamanlar bir daha taze hurma yemeyeceğim, diye Allah'a ahdetmiştim. Bir gün nefsim çok fazla taze hurma arzuladı. Gittim, çarşıdan bir miktar taze hurma aldım. Bir kenara çekilip yiyecektim. Bir tanesini yeyince karşımda bana bakan bir adam gördüm:
    — «Seni kaçkın seni», diyerek beni yakaladı.
    Meğer adamın Kayr adli bir kölesi varmış, kaçmış... Beni ona benzetmiş, insanlar başıma üşüştüler:
    — Vallahi bu senin kölen Hayr'dır, dediler.
    Şaşırdım kaldım.
    Nasıl belâya uğradığımı ve günahımı anladım. Ama iş işten geçmişti. O beni diğer bez dokuyan kölelerinin yanına götürdü-:
    — Ey efendisinden kaçan köle! Daha evvel ne yapıyorsan şimdi de onu yapacaksın. Kaçıp da kurtulacağını mı sandın? Geç bakalım işinin başına!, dedi.
    Ben çaresiz kalmıştım. Geçtim bez tezgâhının başına, başladım dokumaya... Sanki kırk yıllık dokumacı imiş gibi dokumaya başladım.
    Dört ay kadar orada bez dokudum. Birgün sabah namazı vakti idi. Abdest alıp mescide girdim, iki rekat namaz kıldıktan sonra:
    — Ya Rabbi! Bir daha ahdimden dönmeyeceğim. Sen beni bu işten kurtar!, diye dua ettim.
    Sabahleyin Hayr isimli kölenin benzerliği benden gitti, eski halime çevirdi Allah (C.C.) beni... Asıl suretime döndüğümü gören adam, beni serbest bıraktı, memleketime geri geldim. Böylece de o belâdan kurtulmuş oldum, işte bez dokuyucusu mânâsına (Nessaç) ismi bana bu hâdiseden kaldı. Bu isim bana Hak Teâlâ'nın verdiği bir cezadan dolayıdır.

* * *

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Allah'a ahdetmiştim.

Kategori: Peygamber Efendimiz (S.A.V.)

Konuyu Baslatan: Apancene

Cevaplar: 2

Görüntüleme: 1999

NE YARDAN, NE ÇAYDAN..!!
    Yeşil çay, siyah çay, Çay dünyanın gürültüsünü unutmak için içilir...

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]

-
    - - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Allah-ü Teala ne yüce ne merhametliki o söz veripte sözünü tutamiyan kuluna o anda musibeti yagdirmiyorda bir sekilde tevafukla ona bildiriyor ama suda varki algilamak hepimizin basina bu tarz durumlar gelmistir Rabbim bunun farkindaligiyla yasamak nasip etsin kalplerimizi köreltmesinki bu sinyalleri alabilelim (Kapsama alani disina cikmayalim) emegine saglik hocam ibretli bir kissa aldim payima hisse

Apancene - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    278
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    718
    @Apancene

Evet hocam bi daha okudum , zor durumda kalkıp söz veriyoruz adak adıyoruz zannediyoruzki sıkıntı geçtiğinde ,sorun bittiğinde sözlerimiz ,adaklarımızı Alah cc unuttu ! Asla bu Aziz kur'anda İbrahim peygamberin kıssasında olduğu gibi orda ne demişdi Hz İbrahim a.s bir oğlum olduğunda kurban edeceğine dair adağı oldu En kutsi peygamberlerden olan Hz İbrahim a.s basindan geçiyo ,sonraki hadiseyi dinlemis veya okumusuzdur . işin özü şuki ahdetmelerimize,söz verdiğimize daha dikkat etmemiz gerekir .Yapamayacağımız şeyler için değil. Hocam senin gönlüne sağlık yorumn içinde saol
    NE YARDAN, NE ÇAYDAN..!!
    Yeşil çay, siyah çay, Çay dünyanın gürültüsünü unutmak için içilir...

[Linkleri Görebilmek İçin Üye Olmanız Gerekmektedir. Üye Olmak İçin Tıklayın...]