1 - Türk Kültürünün Özellikleri a) Türk kültürü M.ö. 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Temelini ise Andronova Kültürü oluşturmuştur. b) Türk kültürü Altay Dağları, Tanrı Dağı, Aral Gölü, Baykal Gölü ve Batı Türkistan'daki Anav ve Namazgah çevrelerin de olgunlaşmıştır. c) Türklerin oluşturduğu bu kültüre Atlı Göçebe veya Bozkır Kültürü adı da verilmektedir. d) Altay Dağlarındaki Pazırık Kurganı ve Isık Gölü çevresindeki Esik Kurganları ise Türk Kültürünün gelişmişliğinin en önemli

Bu konu 4492 kez görüntülendi 4 yorum aldı ...
Türk Kültürü Özellikleri... 4492 Reviews

Konuyu değerlendir: Türk Kültürü Özellikleri...

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 4492 kez incelendi.

NAZLICAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    41
    Konular
    189
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    555
    @NAZLICAN

Standart Türk Kültürü Özellikleri...

1 - Türk Kültürünün Özellikleri
    a) Türk kültürü M.ö. 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Temelini ise Andronova Kültürü oluşturmuştur.
    b) Türk kültürü Altay Dağları, Tanrı Dağı, Aral Gölü, Baykal Gölü ve Batı Türkistan'daki Anav ve Namazgah çevrelerin de olgunlaşmıştır.
    c) Türklerin oluşturduğu bu kültüre Atlı Göçebe veya Bozkır Kültürü adı da verilmektedir.
    d) Altay Dağlarındaki Pazırık Kurganı ve Isık Gölü çevresindeki Esik Kurganları ise Türk Kültürünün gelişmişliğinin en önemli eserleridir.

*Kurgan : Eski Türklerde mezar.

Bu kurganlarda insan ve hayvan cesetleri yanında çeşitli eşyalara rastlanmıştır.
    Pazırık Kurganında bulunan altın zırhta Türk Kültürünün gelişmişliğinin en önemli kanıtı olarak kabul edilir.

e) Türklerin inanç olarak ölümden sonraki hayata inandıkları anlaşılmıştır.
    f) Türklerin temel geçim kaynaklarının hay vancılık ve tarım olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca dokumacılık ve madencilikte önemli bir yer tutmaktadır.
    g) İpek yolu da Türkler açısından önemli bir yer tutmaktadır. İpek yolunun denetimi elde tutulduğu sürece ticaret de Türkler için önemli bir geçim kaynağı olmuştur.
    h) Dünyada demir ilk defa Türkler tarafın dan kullanılmış ve at ilk defa Türkler tarafından evcilleştirilmiştir.
    i) At sütünden kımız yaparak içmişler, hayvancılıkla geçindikleri halde domuzu hiçbir zaman beslememiş ve etini yememişlerdir.
    j) Savaşçı bir toplum olarak yaşamışlar, Kartal ve Kurdu kutsal hayvan olarak kabul etmişler ve sembol olarak kullanmışlardır.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Türk Kültürü Özellikleri...

Kategori: Türk Kültürü

Konuyu Baslatan: NAZLICAN

Cevaplar: 4

Görüntüleme: 4492

zemberek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    11
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    540
    @zemberek

emegine saglik...bunlari bilmeyen türkler oldugunu dusunuyorum..
    Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem | Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem
    Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam | Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam
    Biri ecdadıma saldırdı mı hatta boğarım | Boğamazsın ki! hiç olmazsa yanımdan kovarım.
    .
    .

Yumuşak başlı isem kim dedi ki uysal koyunum ?--Kesilir, fakat çekmeye gelmez boynum..
    Bileceksen Yunus gibi,Seveceksen Mecnun gibi,Öleceksen şehit gibi,
    DEĞER VERDİM YETERİ KADAR,ŞİMDİ HERKES EDERİ KADAR !!!...

Doktor Amca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    1062
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    3
    Tecrübe Puanı
    100
    @Doktor Amca

Seyyah Evliya Çelebi’nin de bahsettiği mumyalar, Amasya Müzesi’nin kurulduğu 1925 yılından beri biliniyor. O yıllarda sergilenmek üzere müze deposuna konulan mumyalar, kentin ortasından geçen Yeşilırmak’ın taşması sonucu olumsuz yönde etkilenirken, daha sonra Gökmedrese Camii’nin 1962 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte burada sergilenmeye başlandı. Şu anda kullanılan Amasya Müzesi’nin 1976 yılında hizmete girmesiyle birlikte yeni müzenin bahçesinde bulunan Sultan Mesut Türbesi de mumyalık olarak düzenlendi ve mumyalar burada sergilenmeye başlandı.

Mumyalar
    14. yy.’da hüküm sürmüş İlhanlı dönemi şahsiyetlerinden Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin, İzzettin mehmet Pervane Bey, hanımı, erkek ve kız çocuklarına ait mumyalar Amasya Müzesinde teşhir edilmektedir.

www.amasya.gov.tr
    Ben dostlarımı ne kalbimle ,
    Ne de aklımla severim...
    Olur ya... Kalp durur... Akıl unutur...
    Ben dostlarımı ruhumla severim...
    O , ne durur... Ne de unutur...

Axtardim men seni yuxularimda..
    seninle sensiz oldum xeyallarimda..
    ömür yollarimiz ayri olsada...
    bir ömür yasadim bakislarinda...

Alptunga76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konular
    33
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    615
    @Alptunga76

Thumbs down

Güzel paylaşım

Taşıma suyla hard-disk kopyalanmaz, çünkü "taşıma su" küçük bir Japon çocuğudur.

Ayağını kotana göre uzat.

Sabrın sonuresettir.

Ummadığın program, makineyi kilitler.