Buyrun sizi başköşeye alalım... Hemen hemen herkesin evinde mutlaka misafire özel bir oda bulunur. Misafir odası, misafir yatağı, misafir için özenle her daim düzen içinde ve tertemiz muhafaza edilen bir salon vs. Hani kendimizi geçtik de misafir kaldı denilecek cinsten bir olayı konu etmek istedim bugün. Günümüzde aşıldı bu durum gerçi. Artık herkes özellikle yeni ev kurmuş gençler evin en güzel odalarını kullanmayı seviyorlar şimdi. Neresi en geniş, neresi en rahat edilebilecek türden

Bu konu 1597 kez görüntülendi 1 yorum aldı ...
Buyrun sizi başköşeye alalım... 1597 Reviews

Konuyu değerlendir: Buyrun sizi başköşeye alalım...

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1597 kez incelendi.

-
    - - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Buyrun sizi başköşeye alalım...

Buyrun sizi başköşeye alalım...
    Hemen hemen herkesin evinde mutlaka misafire özel bir oda bulunur. Misafir odası, misafir yatağı, misafir için özenle her daim düzen içinde ve tertemiz muhafaza edilen bir salon vs. Hani kendimizi geçtik de misafir kaldı denilecek cinsten bir olayı konu etmek istedim bugün.

Günümüzde aşıldı bu durum gerçi. Artık herkes özellikle yeni ev kurmuş gençler evin en güzel odalarını kullanmayı seviyorlar şimdi. Neresi en geniş, neresi en rahat edilebilecek türden hemen o odaya yerleşiyorlar. İnsanlar rahatlığın kıymetini anladılar sonunda. Misafir için saklanan lokumlar, şekerler, kolonyalar açığa çıkmış şimdi afiyetle yenmekteler. Buna sözüm yok.

Ancak tartışılması gereken bir durum söz konusu. Yoksa eskiye oranla evlerde ağırlanacak misafir mi azalıyor nedir. Gelip gitmeler azalıyor, komşu ziyaretleri yok oluyor veyahut insanlar gelecek konukları mı ağırlamaktan kaçınıyor. Ondan mı en güzel yeri arada bir canı isterse gelecek misafir için özenle temizlemekten vazgeçti.

Yoksa hal böyleyken şöyle olup, misafir için seçilen odaya kendi yerleşme sebebi misafir ile birlikte aynı odanın havasını solumayı tercih eden insanoğlu (biz Türkler) oda farkı gözetmeksizin olması gerektiği gibi misafiri hangi odada ağırlayacağını değil; misafirin gönlünü nasıl mutlu edeceğini, hangi şekilde misafirin gönlünü hoş tutacağını mı kavradı dersiniz?

Öyle ya... Gelen konuğu hangi odada veya hangi eşyalarla ağırlayacağınız değil mühim olan; tavırlarınızla, samimiyetinizle, saygınızla misafiri geldiği andan gideceği zamana kadar gelmesindeki mutluluğu yüzünüze yansıtarak onu misafir etmek en doğrusudur. Yoksa en iyi odada, temizlik kokan eşyalarla, vitrinden çıkarılan bardaklarla kurulan bir sofrada asık suratla durmak, gelmeseydin daha iyi olurdu demeye getirilen bir yüz ifadesiyle misafir ağırlamanın ne kıymeti olur ki... varsın bir göz odada her gün kendi kullandığı tabağı çanağı çıkarsın önünüze ama yüzü gülsün, dili bir çift güzel laf etsin. Gerisi hikaye...

Her gün muntazam şekilde koltukların altına varana kadar dip, köşe, bucak, gizli, açık tüm yerler temizlenirken, her gün kendi yaşam alanı küçücük odayı umursamayan, temizliğine üşenen pek muhterem kişilere sözüm yok. Herkes nasıl mutluysa öyle olsun tabi ki. O şekilde ağırlasın ayda yılda bir gelen veya her gün yolunu aşındıran nadide misafirlerini. Kimseye biz sözüm yok elbet.

Bana kalırsa kim nerede yaşıyorsa, en güzel odayı ve en huzurlu olabileceği yeri kendine mekan seçmeli. Gelecek misafiri ağırlamak için temiz ama soğuk bir oda olacağına, hafif pasaklı ama sıcacık bir odayı ben gideceğim evde tercih ederim doğrusu. Ben gideceğim yerde sığabileceğim bir yürek beklerim, kocaman adeta benim için hazırlanmış bir salonda, sevimsiz karşılayan bir küçük yürek değil...

Gittiğiniz tüm evlerin açık olduğu kapılarda mutlulukla ağırlanacağınız günler dilerim...

Gülçin Güloğlu

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Buyrun sizi başköşeye alalım...

Kategori: Makaleler,Köşe Yazıları

Konuyu Baslatan: -

Cevaplar: 1

Görüntüleme: 1597

Bellis_Özlem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaş;
    42
    Konular
    6
    Beğendikleri
    0
    Beğenileri
    0
    Tecrübe Puanı
    0
    @Bellis_Özlem

güzel bir yazi paylasimin için tesekkürler...
    yani yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden
    yani bütün işin gücün yaşamak olacak...

Etiketler