Hz.Ali’nin (k.v.) dilinden dua Allah´ım! senin her şeyi kaplayan rahmetin hakkına; kendisiyle her şeye üstün geldiğin, karşısında her şeyin boyun eğdiği gücün hakkına; her şeye galip geldiğin ceberutun hakkına; önünde hiç bir şeyin duramadığı izzetin hakkına; her şeyi dolduran azametin hakkına; her şeye üstün gelen saltanatın hakkına; her şeyin fani olmasından sonra baki kalacak vechin hakkına; her şeyin temellerini dolduran isimlerin hakkına; her şeyi ihata eden ilmin hakkına ve her şeyi

Bu konu 1772 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...
Hz.Ali’nin dilinden dua 1772 Reviews

Konuyu değerlendir: Hz.Ali’nin dilinden dua

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 1772 kez incelendi.

-
    - - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Hz.Ali’nin dilinden dua

Hz.Ali’nin (k.v.) dilinden dua

Allah´ım! senin her şeyi kaplayan rahmetin hakkına; kendisiyle her şeye üstün geldiğin, karşısında her şeyin boyun eğdiği gücün hakkına; her şeye galip geldiğin ceberutun hakkına; önünde hiç bir şeyin duramadığı izzetin hakkına; her şeyi dolduran azametin hakkına; her şeye üstün gelen saltanatın hakkına; her şeyin fani olmasından sonra baki kalacak vechin hakkına; her şeyin temellerini dolduran isimlerin hakkına; her şeyi ihata eden ilmin hakkına ve her şeyi aydınlatan cemalinin nuru hakkına senden niyaz ederim.
    Ey Nur, ey Kutlu, ey evvellerin evveli ve ey ahirlerin ahiri! Allah´ım! Benim ismet perdesini yırtan günahlarımı affet. Allah´ım! Bedbahtlıklara yol açan günahlarımı affet. Allah´ım! Nimetleri değiştiren günahlarımı affet. Allah´ım! Duanın icabetini önleyen günahlarımı affet.

Affet Allah’ım
    Allah´ım! Belanın inmesine sebep olan günahlarımı affet.
    Allah´ım! işlediğim bütün günahları ve yaptığım bütün hataları affet.
    Allah´ım! Ben sana zikrinle yaklaşmak istiyorum ve seninle senden şefaat diliyorum ve cömertliğin hakkına beni kendine yaklaştırmanı ve şükrünü eda etmeyi bana nasip kılmanı ve zikrini bana ilham etmeni istiyorum.
    Allah´ım! Huzur, huşu ve zelil olmuş bir dille, senden (hatalarıma) göz yummanı, bana merhametli davranmanı, beni verdiğine razı, kanaatkar ve her durumda mütevazı kılmanı diliyorum.
    Allah´ım! İhtiyaç ve yoksulluğu şiddetli olan, ve hacetini zorluklar anında kapına getirene, katında bulunanlara büyük rağbeti olan kimsenin yalvarışı gibi sana yalvarırım.
    Allah´ım! saltanatın büyük ve mekanın yücedir, tedbirin gizlidir; emrin açık; kahrın galip ve kudretin her yerde caridir;(yürürlüktedir) ve senin hükümetinden kaçmak imkansızdır.
    Allah´ım! Senden başka günahlarımı affedecek; kabahatlerimi örtecek; kötü amelimi iyiye çevirecek birini bulamam.

Beni hizmetinde tut
    Ey Rabbim, ey Rabbim, Ey Rabbim!
    Ey Mabudum, ey Seyyidim, ey Mevlam ve ey benim Sahibim!
    Ey varlığımı elinde tutan!
    Ey zorluk ve çaresizliğimi bilen!
    Ey fakirlik ve yoksulluğumdan haberdar olan!
    Ey Rabbim, ey Rabbim, ey Rabbim!
    Hakkın, kudsiyetin, en yüce sıfatın ve ismin hürmetine senden dileğim şudur: Gece ve gündüzden oluşan vakitlerimi zikrinle canlandır ve beni kendi hizmetinde tut, ve amellerimi kendi indinde kabul buyur; öylesine ki, artık bütün amellerim ve zikirlerim tek zikir şekline dönüşsün, ve bütün hallerim senin hizmetinde geçsin.

Lütfunla, kereminle
    Ey Seyyidim, ey güvenip dayandığım ve ey kendisine hallerimi sunduğum (Allah)!
    Ey Rabbim, ey Rabbim, ey Rabbim!
    Uzuvlarımı hizmetin için güçlendir; Sana yönelmemde kalbime güç ve sebat ver; Senden korkmada ve hizmetini sürdürmede bana öylesine bir ciddiyet ver ki, Sana kulluktaki yarış meydanlarında Sana doğru koşayım, ve bu yolda mücadele verenler arasında yer alıp hızla Sana doğru geleyim, ve Sana gönül verenler arasında Senin yakınlığına meyil edeyim, ve ihlaslılar gibi Sana yakınlaşayım, ve Senden yakiyn ehlinin korktuğu gibi korkayım, ve indinde müminlerle bir araya geleyim.
    Allah´ım! Bana kötülük yapmak isteyeni cezalandır; bana tuzak kuran kimseye tuzak kur, ve beni, yanında en iyi pay alan, ve sana göre en yakın makama sahip olan, ve Sana hususi yakınlığı olan kullarından eyle, Gerçekten bunlara erişmek, ancak senin lütuf ve kereminle olur.

Yüceliğin hakkına
    Cömertliğin hakkına bana cömert davran ve yüceliğin hakkına teveccüh eyle bana.
    Rahmetin hakkına koru beni ve dilimi zikrine alıştır, ve kalbimi, kendi muhabbetine bağlı kıl, ve dualarımı iyi bir şekilde kabul etmekle beni minnettar eyle; yanılgılarımdan geç ve hatalarımı affet; muhakkak ki Sen, kullarının Sana ibadet etmelerine hükmettin; Sana dua etmelerini emredip, kabul etmeyi taahhüt ettin; o halde ey Rabbim! Yüzümü Sana çevirdim ve ellerimi Sana açtım; izzetin hakkına duamı kabul eyle ve arzularıma ulaştır; fazlın ve kereminden ümidimi kesme; beni insan ve cinlerden oluşan düşmanlarımdan koru.
    Ey çabuk razı olan! Duadan başka bir şeye sahip değilim, affet beni; muhakkak ki sen her istediğini yaparsın.
    ‘Hazreti Ali’den devlet adamlarına öğütler
    Hiddetine, gazabına (öfkene), eline ve diline hakim ol. -Sakın halkından uzun müddet uzak veya saklı durma.
    - Halka sevgi ve merhamet besle. -Alçak gönüllü ve ölçülü ol. -Denetime önem ver. -Hiçbir işi ihmal etme. -Sana helal olmayan şeylerde nefsine karşı sıkı dur
    - Hiçbir cezalandırman için katiyen sevinme. Sakın ”ben tam bir kudret sahibiyim, emrederim, itaat ederler” deme.
    - Etrafındakilerden, ileri gelenlerinden ve akrabalarından hiçbirine katiyen toprak (devlet elindeki bütün imkanlardan yararlanma hakkı) verme.
    - Adaletten katiyen ayrılma. Böyle yapmazsan zulmetmiş olursun.
    - İnsanlar hakkındaki bütün kin düğümlerini çöz. Seni intikama doğru sürükleyecek iplerin hepsini kes. Sence açıklık kazanmayan şeylerin tümü hakkında anlamamış görün. Şunu bunu gammazlayanların sözüne sakın çarçabuk inanma.
    - Alkışa ve yersiz övgüye müsamaha etmek insanı büyüklenmeye sevk eder ve kibire yaklaştırır. Sakın insanların iyisiyle kötüsü senin yanında bir olmasın.

Konu Bilgileri       Kaynak: www.azeribalasi.com

Konu: Hz.Ali’nin dilinden dua

Kategori: Dualar, Ayetler, Hadisler

Konuyu Baslatan: -

Cevaplar: 0

Görüntüleme: 1772